Studenţii FAMP în acţiuni de voluntariat

Author : fampase Date : Mar 30, 2017 Category : Activități extracurriculare, Anunturi, Anunțuri studenți Comment : 0
Studenţii FAMP uniţi de spiritul primăverii şi al faptelor bune se reunesc într-o acţiune de voluntariat extrem de frumoasă: Clubul cititorilor. ONG-ul care i-a provocat este Teach for Romania, iar beneficiarii sunt copiii clasei a IV-a a Liceului Hristo Botev. Studenţii voluntari implicaţi în această acţiune vor contribui la scăderea analfabetismului funcţional, un fenomen des întâlnit în comunităţile defavorizate din şcolile României. În următoarele 3 luni, săptămână de săptămână, echipe mixte de copii şi studenţi vor povesti şi vor citi despre pasiunile lor, generând o comunicare reală, suport afectiv, expunere şi generearea de motivaţie pentru învăţare. A relatat pentru FAMP Mihaela Purcaru, membru al Teach for Romania, Alumni al FAMP şi doctorand al ASE.